Czym jest siła psychiczna

„W lęku tkwi rzadko doceniana szansa – lęk stwarza swego rodzaju most pozwalający na powrót do szczęśliwego życia, przez nadanie mu sensu i zmianę jego jakości. Badając nasze największe lęki, uwalniamy jednocześnie największą radość.” Dorota Hołówka

 

Lęk wynika z naszej nieobecności w tu i teraz kiedy fantazjujemy na temat przyszłości, widząc ją w “czarnych” barwach. Najczęściej próbujemy radzić sobie z lękiem uciekając. Warto jednak mieć świadomość, że usilne unikanie niepokoju prowadzi prostą drogą do niego.

Jeśli zatem chodzisz utartymi ścieżkami, będziesz tak robić póki coś cię nie poruszy. Będziesz codziennie patrzeć na te same mijane domy podczas swojej drogi do pracy i widzieć tego samego psa, który zawsze szczeka na mleczarza o 7 rano, kiedy ty biegniesz na autobus.

Nie jest to jednak stan stały, ponieważ jeśli odkryjesz coś, co naprawdę cię dotknie, to pójdziesz za tym. Ludzki móżg reaguje na różne bodźce zewnętrzne i czerpie z nich inspiracje i wzorce. Często by zmienić swoją sytuację potrzebujemy jednej sytuacji, by odmienić niekiedy całe swoje życie. Jak często zdażało nam się pid wpływem jednej książki czy filmu zmienić swoje nawyki. Zmienić dietę czy zainspirować się nowym trendem. Te właśnei drobne sytuacje są dla naszego mózgu swego rodzaju bodźcem, który mówi „Obudź się i żyj”.

Jeśli ktoś cię popchnie, masz ochotę pchnąć jego. Z natury zwalczamy destabilizujące siły, nawet jeśli są dla nas dobre. Pierwsze dni diety albo treningu są najcięższe, sama byłam w tej sytuacji – kiedy organizm buntował się, by wrócić do starych nawyków. Sama sabotażowałam siebie myśląc, że jeszcze nie jestem gotwa by zrobić kolejny krok. Poniżej pokażę ci kilka kroków, jak przezwyciężyć lęk i podjąć kroki by odzyskać siebie.

Oto kilka podpowiedzi jak zawalczyć o szczęście i trenować odporność psychiczną wbrew tym siłom, które na nas działają:

Ja decyduję.

Zacznij sobie mówić „ja decyduję wstać i iść do pracy”, „ja decyduję zakończyć ten konflikt”. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, daje jasno do zrozumienia, że sami sobie jesteśmy panami. Nikt nie może nas do czegoś zmusić, sami decydujemy również o tym by być szczęśliwymi.

Przestań być negatywny, postaw na optymizm.

 Czy szklanka jest do połowy pełna czy do połowy pusta? Twój wybór. Szukaj pozytywnych stron wszystkiego, co ci się w życiu przydarza. Optymizm dodaje energii do działania.

Przesyłaj pozytywne wibracje.

Ludzie odbierają naszą energię. Nasza twarz, oczy mówią im wiele. Uśmiechaj się, witaj ludzi radośnie. Nie bój się obcych. Okazuj swoją ciekawość.

Jedz zdrowo. 

Wybierz dietę, która ci odpowiada i stosuj ją. Unikaj jedzenia, które nic dobrego ci nie oferuje; nie jedz na siłę. Celebruj posiłki i ciesz się dobrym jedzeniem.

Ćwicz.

Wszystko w przyrodzie albo rośnie albo obumiera. Możesz zadbać o swoje ciało lub pozwolić mu słabnąć. Ćwiczenia oczyszczają też umysł i poprawiają nastrój.

Śpij dobrze.

Brak odpowiedniej dawki snu to problem dla wielu osób w dzisiejszych czasach. Nie potrafią uspokoić swoich myśli, często sięgają po alkohol, co nie sprzyja zdrowiu ani dobremu odpoczynkowy w nocy.

Dbaj o higienę.

Myj zęby, bierz prysznic, używaj kosmetyków, spłukuj toaletę i my ręce. Niesamowite jak wiele osób nie nauczyło się podstawowych zasad higieny – które przecież dają ci zdrowie a zatem i siłę.

Wyłączaj telefon.

Pozwól sobie na nudę. Telewizja, gry, Internet pożerają nasz czas. Oddajemy im swoje życie, które przecież nie jest nieskończone. Nuda jest niezbędna dla nowych idei.

Prowadź pamiętnik/ notatnik.

Przelewanie na papier swoich myśli i uczuć to dobry sposób na ich porządkowanie, a to uczy koncentracji.

Czytaj, dokształcaj się.

Dzięki książkom odkrywamy nowe światy, inne perspektywy. Możemy uczyć się na książkach, zamiast na swoich błędach.

Doceniaj swoją pracę. 

Lubienie swojej pracy, docenianie jej i pozytywne do niej nastawienie są niezbędne, by w kwestiach zawodowych szło nam dobrze. Dzięki temu nabieramy pewności siebie, czas upływa przyjemniej i nie mamy poczucia, że go marnujemy.

Ciesz się przyszłością.

Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz skąd będziesz wiedzieć, że dotarłeś? Pamiętacie “Alicję w krainie czarów”? Dialog z 6 rozdziału tej książki pozwoli nam zrozumieć tę wskazówkę:  – Możesz mi powiedzieć którędy mam dalej iść? – To zależy głównie od tego gdzie chcesz dotrzeć – powiedział Kot. – Nie dbam o to gdzie – powiedziała Alicja. – Zatem nie ma znaczenia którędy pójdziesz – odpowiedział kot.

Odraczaj nagrody.

Walcz z pokusami, chęcią natychmiastowej gratyfikacji. Ta umiejętność to jedna z najważniejszych cech osób odnoszących w życiu sukcesy. Pamiętaj: samokontrola jest ważna.

Dbaj o dom.

Sprzątaj, wyrzucaj śmieci, organizuj schowki, poślij łóżko. Nasze otoczenie odzwierciedla nasz wewnętrzny stan. Zabałaganiony dom to często zabałaganione życie.

Uporządkuj swoje dokumenty.

Podziel na kategorie rachunki, dokumenty, wyrzuć stare paragony. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu i frustrować się drobnostkami.

Dbaj o dyscyplinę.

Dyscyplina jest niezwykle przydatna. Umożliwia dążenie, osiąganie nowych celów, ale i życie w zgodzie z zasadami.

Płać rachunki.

Staraj się nie zalegać z opłatami, nie wydawaj więcej niż zarabiasz. Płać podatki – to pozwala na przywilej życia tam, gdzie chcesz. Narzekanie w niczym nie pomaga.

Oszczędzaj pieniądze.

Ucz się o wydawaniu i oszczędzaniu. Staraj się odkładać, nawet niewielkie sumy.

Zadbaj o hobby.

Uruchamiaj swoją kreatywność. Próbuj tworzyć rzeczy, których świat nie zna. Szukaj swoich pasji.

Zaangażuj się w wolontariat.

Nikt z nas nie doszedł tam gdzie jest sam, bez niczyjej pomocy. Dbaj o pielęgnowanie w sobie wdzięczności, współczucia, skromności.

Spotykaj ludzi.

Poznawaj swoją małą ojczyznę – miasto, osiedle na którym mieszkasz, swoich sąsiadów. Szukaj tego co cię z ludźmi łączy, nie dzieli.

Dbaj o przyjaźni.

Jeśli nie masz – szukaj przyjaciół. Jeśli ich masz, dbaj o nich. Samotność i izolacja zabijają szybciej niż otyłość.

Pielęgnuj intymność.

Każdy ma pragnienie bezwarunkowej miłości. Wszyscy chcemy czuć się pożądani, ważni dla kogoś, akceptowani. Pielęgnuj bliskie relacje. One nas uszczęśliwiają i dodają sił.

Przestrzegaj zasad.

Bądź oddany nie tylko ukochanym osobom, ale i swoim zasadom, wartościom w zgodzie z którymi żyjesz. Staraj się żyć uczciwie.

Myśl o innych.

Wyrządzaj małe przysługi, pomagaj ludziom. Pielęgnuj wrażliwość na ludzką krzywdzę.

Bądź wdzięczny.

Przypominaj sobie nieustannie wszystko, za co możesz być wdzięczny.

Dołącz do grupy nastawionej na wzrost.

Jeśli masz w sobie niezagojone rany, szukaj grup wsparcia, które pomogą ci, wesprą; gdzie spotkasz ludzi podobnych do siebie, inspirujących, motywujących do działania.

Szukaj duchowego wsparcia. 

Szukaj przewodników, mentorów duchowych. Ludzi, którzy kierują się współczuciem, nie regułami; radością, nie złością; dobrocią nie krytycyzmem; wiarą, a nie dowodami. Otaczaj się ludźmi pragnącymi wzrostu, rozwoju. Ucz się od nich.

Medytuj, trenuj uważność.

Trenuj uważność na wszystko co dookoła. Spróbuj medytować. Wyciszaj umysł, szukaj równowagi.

Bądź dla siebie bezpieczną przystanią.

Wyobraź sobie miejsce bezpieczne, spokojne; na łonie natury twój wymarzony dom. Obudź w sobie dziecko i zaprowadź je do tego domu, upewnij się, że jest bezpieczne; że może się tam bawić, odkrywać świat i nie być narażonym na krytykę.

 

Boisz się zmian? Masz rację-jest się czego bać, ale zaskoczysz samego siebie ile jest w Tobie siły, energii. Wprowadzanie zmian i samodoskonalenie to niesamowita wędrówka w głąb siebie, nie analizujesz, ale czujesz, doświadczasz. Już po pierwszych dniach chcesz wrócić do swojego życia, bo jest fajne. Lęk-czym jest? Przyjacielem, informatorem, tym, który pomaga. Po następnych dniach staniesz się bardziej świadomym siebie, pewniejszym człowiekiem.
Każdy dzień jest wyzwaniem, jednak wprowadzając w życie choćby kilka z powyższych punktów zobaczysz, że jakość twojego życia wzrośnie niewyobrażalnie a Ty nabierzesz radości życia.
Pozdrawiam,
Karolina

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s