Czy dobrze widzisz?

Jesteśmy tak skonstruowani, że naszym pierwszym instynktem jest widzieć w innych dobro. Zakładamy, że druga osoba ma dobre intencje, ale czym tak na prawdę jest dobro. Dobro, jako pojęcie jest bardzo trudno zdefiniować. Każdy z nas ma własny obraz dobroci i tworzy jej wizerunek według własnego osądu moralnego. Jeśli więc uznamy, że jest najpierw uznaniem wartości i dobroci bytu jako takiego, łatwiej przyjdzie nam zrozumienie samego faktu istnienia bytu za dobro.

Warto zastanowić się jak widzieć dobro na co dzień i jak każdego dnia być wdzięcznym za to dobro. Czasem samo zauważenie dobra, które sami czynimy jest trudne. Zastanówmy się, może dobrem jest zaproponowanie drugiej osobie herbaty, lub wysłuchanie w trudnej sytuacji. Często to te najmniejsze uczynki są najbardziej zapamiętane – ile razy pomagamy staruszce z zakupami, lub przepuszczamy matkę z dzieckiem w kolejce? Zastanów się też czy zauważasz dobro, które jest czynione Tobie. Czy dziękujesz za to dobro? Tu nie chodzi o takie automatyczne “dzięki”, ale o takie spostrzeżenie, że ten człowiek, który stoi przed Tobą uczynił dobro.

Wdzięczność za uczynione dobro powinna być czysta, bo jeśli jest w tym odrobina obłudy – dobro przestaje być bytem, a staje się czymś przeciwnym. Czy oczekujesz rewanżu, gdy coś zrobisz? Czy czyniąc dobro oczekujesz odwzajemnienia? Czy czynisz dobro, tylko po to by wykorzystać drug osobę, by uczyniła dobro dla Ciebie? W relacji z drugim człowiekiem nie powinna panować zasada “coś za coś” – dobro nie jest towarem, czy usługą, nie handluje się dobrem, bo zmienia się ono w bezwartościowe przeciwieństwo. Czy będąc w relacji, czy to w rodzinie, małżeństwie, czy w pracy. Wystarczy tak niewiele by uczynić dobro, małe bezinteresowne gesty.

Dziś stań przed lustrem i zapytaj się siebie: co robię, kiedy ktoś nie spełnia moich oczekiwań? – pomyśl jak się zachowujesz, gdy starasz się coś osiągnąć, a druga osoba świadomie lub nieświadomie nie widzi tego. Zastanów się jakie masz myśli i co myślisz o tej osobie. Stop, ucisz negatywne komentarze w swojej głowie. Jak często zdarzyło ci się pomyśleć negatywnie, gdy ktoś nie uczynił tobie dobra, tak jak oczekiwałeś? Czy ty sam zawsze czynisz dobro?

Starajmy się być dobrzy. Nic więcej, serio. Jeśli na co dzień będziemy czynić dobro, świat będzie lepszym i szczęśliwszym miejscem.

Zrób komuś bezinteresownie herbatę i uśmiechnij się, nawet do tego który jest… wkurzający na maksa 🙂

 

pozdrawiam,

 

Karolina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s