Siłaczka

Życie daje ci w kość i nie umiesz podnieść się po porażce, a może jesteś typem, który nie przybiera sobie do głowy. Którąkolwiek z tych postaw przyjmujemy, powinniśmy pamiętać w czym tkwi nasza siła.

Kiedy doświadczamy nieprzyjemnej sytuacji w życiu, wielokrotnie zastanawiamy się co dalej, jak się zachować, i jak postąpić. Dobrze jest zatrzymać się i rozróżnić pobudki własne od cudzych. W życiu nie chodzi o to by działać pod dyktando innych, należy wsłuchać się w swoje ciało, w swoje serce i umysł i rozróżnić. Motywacja do działania powinna wychodzić z naszych własnych potrzeb, synchronizacji świadomych działań i nieświadomego nastawienia. Spostrzeganie swoich emocji odnosi się do zdolności spostrzegania i identyfikowania emocji u siebie i innych ludzi, jak również w innych bodźcach, na przykład w głosie, opowieściach, muzyce, dziełach sztuki.

Zrób pauzę.

Zastanów się w jakiej pozycji siedzisz, lub jak idziesz przed siebie – większość z nas jest lekko wychylonych do przodu, jakby gotowych do biegu. Spróbuj to zmienić i jeśli siedzisz, wstań prosto, jeśli nie jesteś pewien swoje postawy spróbuj stanąć pod ścianą, by mieć pewność, że twój kręgosłup tworzy prostą linię z barkami i biodrami. Jeśli natomiast twoja praca wymaga ciągłego chodzenia, usiądź prosto i postaraj się rozluźnić barki i łydki. Uwaga! – może nie być to proste na początku. Jeśli uważasz, że to może  pomóc, możesz zamknąć oczy, jeśli czujesz się bezpieczniej z otwartymi oczyma, postaraj się skupić na sobie i swoich uczuciach. Teraz następuje chwila, w której skupiamy się na oddechu: Wdech nosem i głośny głęboki wydech i tak na zmianę – powtarzaj tą czynność tak długo jak czujesz napięcie w mięśniach. Kiedy jesteś gotowy, otwórz oczy i skup się na chwilkę na obie – co czujesz, jakie masz emocje, czy napięcie z mięśni odeszło?

 

Przyjemność.

Zrób dziś to co sprawia ci przyjemność. W poprzednim poście pytałam co kiedyś sprawiało ci przyjemność, może dawno zakopana pasja okaże się remedium na stres? Warto spróbować. Zastanów się może dawno nie widziałeś się ze znajomymi lub nie byłeś w kinie, dlaczego nie miałbyś sobie sprawić tej przyjemności i nie zaprosić bliskiej ci osoby na filiżankę pysznej parzonej kawy, a może już dawno nie miałeś czasu tylko dla siebie, by spokojnie wyciągnąć się w fotelu i rozkoszować się kieliszkiem dobrego wina? W jednej prostej chwili możesz spostrzec swoje emocje i pragnienia, a dzięki tej wiedzy możesz przejść do kolejnego kroku…

Nauka siebie.

Nauka siebie polega przede wszystkim na rozpoznaniu własnych potrzeb i odpowiadaniu na nie. Jemy tylko wtedy gdy jesteśmy głodni; śpimy, gdy jesteśmy zmęczeni. Rozumienie emocji pozwala nam na zauważanie ich współdziałania i przenikania się. Kiedy czujesz, że nie przeżywasz życia w pełni zastanów się  co możesz ulepszyć, naprawić i uleczyć, by twoja aura rozjaśniała.

Zadbaj o relacje – z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, sąsiadami psem lub kotem. Zacznij od jednaj osoby, przypomnij sobie co was kiedyś łączyło i jak możecie ponownie odświeżyć relację.

Kryzys to nie problem, a zmiana jest naturalnym elementem życia – tylko wtedy kiedy to zaakceptujesz, będziesz mógł skoncentrować na rzeczach na które masz wpływ.

Powoli osiągaj swoje cele, a każdy etap w życiu traktuj jak świętość – skup się na tym co jest “tu i teraz” a nie na tym co będzie w przyszłości. Przygotuj plan tego, co chciałbyś osiągnąć w życiu, co jest twoim sukcesem i krok po kroku skupiaj się na etapach dochodzenia do niego.

Wygrani i przegrani.

Każdy z nas ma negatywne myśli na swój temat, ale osoby silne nie pozwalają, by te myśli ciągnęły ich w dół i przytłaczały. Na ostry krytycyzm i pesymistyczne myśli odpowiadają produktywnym dialogiem wewnętrznym. Starają się rozmawiać z samym sobą jak z najlepszym przyjacielem albo zaufanym trenerem. 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s